Kars Spor

Şehitler İçin Çaldı

Sarıkamış şehitleri için düzenlenen anma programında sahne alan Türk Halk Müziği'nin güçlü sesi Musa Eroğlu, izleyenleri mest etti.


Kars'ın Sarıkamış ilçesindeki Allahuekber Dağları'nda 93 yıl önce donarak şehit düşen askerler anısına Kars Valiliği ve Belediye Başkanlığı tarafından İsmail Aytemiz Spor ve Sergi Sarayı'nda anma programı düzenlendi. Programa, Kars Valisi Mehmet Ufuk Erden, Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu, Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abamüslüm Güven, Emniyet Müdürü İbrahim Demirci, Sarıkamış Belediye Başkanı İlhan Özbilen, Kardiyoloji ve Kalp Cerrahisi Doktoru Bingür Sönmez ve diğer daire amirleri katıldı.


Dondurucu soğuğa rağmen 5 bin kişinin katıldığı programda, Kafkas Üniversitesi Devlet Konservatuarı korosu bir konser verdi. Ardından, Kültür Bakanlığı İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu Mehter Takımı bir gösteri sundu. Daha sonra sanatçılar Özhan Eren ve Selçuk Alagöz birer konser verdi.


Yaklaşık 4 saat süren programın sonunda sahneye çıkan Türk Halk Müziği'nin güçlü sesi Musa Eroğlu, birbirinden güzel türkülerle salondakileri adeta mest etti. Programın ardından Vali Mehmet Ufuk Erden ve Sarıkamış Belediye Başkanı İlhan Özbilen sanatçılara çiçek ve plaket verdi.


Burada bir konuşma yapan Vali Erden, Musa Eroğlu için, "Notaların dansı, tellerin ritmi, sözlerin derinliği ile bizleri dünyamızda gezdirdi. Sonra değerli besteleriyle ve Sarıkamış bestesiyle şehitlerimizin üzerinde bizi yoğunlaştırdı. Bize büyük duygu yoğunluğu kazandırdı. Kendisine teşekkür ediyorum, tebrik ediyorum" ifadelerini kullandı.


Vali Erden, Sarıkamış şehitleriyle ilgili olarak da, "Sarıkamış, kefenleri kar, kabirleri kar, örtüleri kar olan ama şehitlerin şehitlikleri de şehitliği de ak olan kahramanların öyküsüdür. Biz, vefalı bir milletiz. Şehitlerimiz bize emanet. Aslında onlar, ülkeyi bize emanet ettiler. Bu karşılıklı duygu, yüreklerimizde yeşeriyor ve yer alıyor" şeklinde konuştu.