Kars Spor

Okul Müdürüne Soruşturma

Kars Milli Eğitim Müdürü Ekrem Ekici, Dikme köyü Hacı Yasemen Yılmazel İlköğretim Okulu öğrencilerinin, bir televizyon kanalınca şehit ailelerine yönelik başlatılan yardım kampanyasına izinsiz katılmaları nedeniyle Okul Müdürü Ersin Özbey hakkında başlatılan incelemeye açıklık getirdi.


18 Ekim 2007 tarihinde okul öğrencilerinin aralarında topladıkları paraları şehit ailelerine göndermek için başlattıkları yardım kampanyasının 19 Ekim 2007 günü basında yer alması üzerine Kars eski Milli Eğitim Müdürü Cevdet Aydın'ın başlattığı inceleme devam ediyor. Okul Müdürü Ersin Özbey hakkında izinsiz kampanya yaptığı ve bunu basın yoluyla duyurduğu gerekçesiyle soruşturma başlatıldığı yönünde son günlerde basında yer alan haberler üzerine Milli Eğitim Müdürü Ekrem Ekici gazetecilerin sorularını cevaplandırırken şunları söyledi.


''Bir televizyon kanalının başlattığı şehit ailelerine yardım kampanyasına Kars'tan katılan Dikme köyü Hacı Yasemen Yılmazel İlköğretim Okulu Müdürü Ersin Özbey'le ilgili olarak, basında yer alan haberler üzerine benden önceki müdür bir inceleme başlatmıştır. Bu tür faaliyetlerde Valilik'ten ve gerekirse Bakanlık'tan izin alınması gerekmektedir. İzinsiz olduğu için inceleme başlatılmıştır. İnceleme şu anda devam ediyor. İnceleme safhasında konunun üzerine daha fazla gitmemek lazım. Suç unsuru bulunursa ayrıca soruşturma açılabilir. Ama her türlü yardım kampanyalarında Valilik'ten veya Bakanlık'tan kanun gereği izin alınması gerekir. İnceleme devam ediyor, sonuçta bir şey çıkmayabilir. Sadece okul müdürüne bundan böyle bu tür faaliyetlerde idareden izin alması için tavsiyede bulunulur. Her inceleme ve soruşturmanın altında illa bir ceza olayı yapılacak diye bir şey yok. Kısa zamanda neticelenmesi için de talimat verdim. Her şey müfettişlerin hazırladığı dosyada belli olacak".